close button
آیا می‌خواهید به نسخه سبک ایران‌وایر بروید؟
به نظر می‌رسد برای بارگذاری محتوای این صفحه مشکل دارید. برای رفع آن به نسخه سبک ایران‌وایر بروید.
تغییر سایت‌ها
بلاگ

آیا غیرمسلمانان در ایران اجازه دارند مشروبات الکلی مصرف کنند؟

۷ شهریور ۱۴۰۱
سوال و جواب حقوقی
خواندن در ۱ دقیقه
آیا غیرمسلمانان در ایران اجازه دارند مشروبات الکلی مصرف کنند؟

سلام،

من از مسیحیان ساکن ایران هستم. یکی از اقوام ما که ایشان هم مسیحی می باشد با چند لیتر مشروب دست ساز دستگیر شده است. الان با وثیقه آزاد است. اتهامش را حمل مشروبات الکلی زده اند. تا جایی که می دانم غیرمسلمانان در ایران قانونا می توانند مشروب مصرف کنند. آیا این درست است؟ اگر بله لطفا شماره ماده را بگویید. ظاهرا بازپرس گفته که این استثناء شامل حمل و نگهداری نمی شود؟

سلام،

بله غیرمسلمانان در ایران تنها در صورت تظاهر به شرب خمر و یا حضور در معابر در حال مستی به مجازات شرب خمر محکوم می شوند. ماده ۲۶۶ قانون مجازات اسلامی مبنای این حکم است. اما در مورد حمل و نگهداری عرض شود گرچه قانون فقط در مورد نوشیدن مشروبات غیرمسلمانان را استثنا کرده است اما با توجه به اینکه حمل و نگهداری نیز از ملزومات استفاده از مشروبات است بنابراین غیرمسلمان در صورت حمل یا نگهداری مشروبات مجازات نخواهد شد. حتی به تازگی یکی از شعب رایی در تایید این نظر صادر کرده و علاوه بر تبرئه متهم حکم به استرداد مشروبات کشف شده با مالکش نیز داده است. 

موفق باشید.

ثبت نظر

اخبار

مسعود مصاحب، زندانی ایرانی-اتریشی، به مرخصی درمانی رفت

۷ شهریور ۱۴۰۱
خواندن در ۱ دقیقه
مسعود مصاحب، زندانی ایرانی-اتریشی، به مرخصی درمانی رفت