بلاگ

آیا اطلاع‌رسانی درباره کرونا در ایران جرم است؟

۲۵ اسفند ۱۳۹۸
سوال و جواب حقوقی
خواندن در ۱ دقیقه
آیا اطلاع‌رسانی درباره کرونا در ایران جرم است؟

با سلام! چند وقت پیش خبری را در کانال تلگرامی‌ام از یک خبرگزاری  بازنشر کرده بودم. خبر در مورد کرونا و تعداد کشته‌شدگان بود. چند روز بعد از طرف پلیس فتا احضار شدم به اتهام «نشراکاذیب»! نمی دانستم این کار جرم است. نشر اکاذیب چیست؟ حداقل و حداکثر حکم دادگاه چیست؟

 

با سلام! به موجب ماده ۶۹۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، «هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی ...اکاذیبی اظهار کند یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت راساً یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد، اعم ازاینکه از طریق مزبور به نحوی از انحا ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا خیر، علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دوسال یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم شود» توجه کنید اگر مطلب منتشر شده کذب نباشد و شما بتوانید آن را اثبات کنید محکوم نخواهید شد. ضمنا در دفاعیات خود بگوئید به هیچ وجه از کذب بودن مطلب بازنشر شده مطلع نبوده اید و چون یک خبرگزاری آن را منتشر کرده بود اصلا به فکرتان نرسیده که ممکن است بازنشر آن خلاف قانون بوده باشد. ضمنا با توجه به اینکه قصد تشویش اذهان عمومی در تحقق این جرم شرط است به نحوی در دفاعیات بیان کنید که قصدتان از بازنشر آن مطلب در راستای جلب توجه شهروندان به مسائل بهداشتی و از این قبیل بوده و به هیچ وجه هدف و قصدی در راستای ایجاد هراس و تشویش نداشته اید.موفق باشید!

ثبت نظر

استان‌وایر

وزیر بهداشت به فکر جان پرستاران تامین اجتماعی هم باشد

۲۵ اسفند ۱۳۹۸
خواندن در ۳ دقیقه
وزیر بهداشت به فکر جان پرستاران تامین اجتماعی هم باشد