سلام خسته نباشید! در مورد دیه زن و مرد سوالاتی داشتم. تا جایی که من می دانم اگر دیه از یک سوم بگذرد دیه زن نصف دیه مرد می شود. چند وقت پیش یکی از فامیلها که دانشجوی حقوق است گفت که ممکن است در برخی موارد دیه قطع کردن کامل دست یک زن کمتر از دیه قطع چند انگشتش باشد. راستش من  دقیق متوجه نشدم. می خواستم خواهش کنم این موضوع را برای من توضیح دهید؟

 

سلام! خدمتتان عرض شود که بر اساس قانون مجازات اسلامی ایران دیه زن و مرد تا ثلث دیه برابر و اگر از آن بیشتر شود دیه زن نصف دیه مرد خواهد بود. یعنی دیه زمانی نصف می شود که بیشتر از یک سوم دیه کامل مرد باشد.بر طبق ماده 560 قانون  مجازات اسلامی: «ديه زن و مرد در اعضاء و منافع تا كمتر از ثلث ديه كامل مرد يكسان است و چنانچه ثلث يا بيشتر شود ديه زن به نصف تقليل مي‌يابد» به عنوان مثال اگر فرض کنیم دیه 100 ملیون تومان است، تا 30 ملیون  و 300 هزار تومان دیه برابر و اگر بیشتر شد دیه زن نصف می شود. این حکم در برخی مواقع نتایج غیر منطقی را در پی دارد. فامیل شما هم به این اشاره کرده است. یعنی اینکه بر اساس قانون، دیه قطع هر انگشت برابر با یک دهم دیه کامل است. حال فرض کنید که دیه کامل 100 ملیون تومان است اگر سه انگشت یک زن قطع شود دیه اش 30 ملیون است و در مورد مردان نیز این چنین است. اما اگر 4 انگشت زن قطع شود دیه اش 20 ملیون تومان خواهد شد چون از یک سوم تجاوز کرده است و باید نصف شود همچنین اگر 5 انگشت یک زن یا به طور کلی دست یک زن از مفصل مچ به پایین قطع شود دیه اش 25 ملیون تومان می شود. به عبارتی دیه پنج انگشت زن کمتر از دیه سه انگشت زن است. موفق باشید!

{[ breaking.title ]}

{[ breaking.title ]}