با سلام ، برادر من در يكى از شهرستانهاى كوچك زندگى مي كند ويك باغ دارد كه چاهى در آن حفر كرده و حفاظ براى آن نگذاشته، يك شب يه سرى معتاد برای کشیدن مواد میرن به اون باغ و بعد از كشيدن مواد يكيشون ميفته توى چاه و متاسفانه قطع نخاع ميشه،حالا اين طرف رفته شكايت برادر من را كرده و دادگاه برادر من را موظف به پرداخت ديه كرده است،مي خواستم بدونم برادر من با اعتراض به رأى دادگاه ميتواند در دادگاه تجديدنظر رأى را به نفع خود تغيير دهد يانه؟اين را هم اضافه كنم كه شاكى با يكى از شركاى باغ دوست بوده و باهم به باغ رفته بودن باغ تقسيم شده به جز ديوارى كه دورتادور باغ هست سهميه شركا با ديوار از هم جدا نشده ولى هركسى ميدونه كدوم قسمت مال كى هست وشاكى ادعا كرده شب براى كار به باغ رفته بودن ولى يكى از دوستاش شهادت دادن كه نه براى كشيدن مواد رفته بودند.ممنون از راهنمايى شما.

 

سلام! برای راهنمایی دقیقتر باید به اوراق پرونده دسترسی داشته باشیم اما با اطلاعاتی که شما داده اید عرض شود که اگر برادرتان از ورود این افراد مطلع نبوده است اصل بر عم مسئولیت او است مگر اینکه وقوع آسیب به نحوی به دلیل سهل انگاری برادرتان بوده است. به نظر می رسد در این پرونده قاضی نگذاشتن علامت خطر و یا نپوشاندن چاه را نوعی سهل انگاری دانسته است. مضافا بر اینکه یکی از شرکا آنها را به باغ آورده است.  به مواد زیر از قانون مجازات اسلامی نگاه کنید. مساله شما شامل تبصره 1 ماده 508 است:«ماده 507- هرگاه شخصي در معابر و اماكن عمومي يا ملك ديگري بدون اذن مالك، گودالي حفر كند يا چيز لغزنده‌اي در آن قرار دهد و يا هر عملي انجام دهد كه سبب آسيب ديگري گردد، ضامن ديه  است مگر اينكه فرد آسيب‌ديده با علم به آن و امكان اجتناب، عمداً با آن برخورد نمايد.ماده 508- هرگاه شخصي يكي از كارهاي مذكور در ماده(507) اين قانون را در ملك خويش يا مكاني كه در تصرف و اختيار اوست، انجام دهد و سبب آسيب ديگري گردد، ضامن نيست مگر اينكه شخصي را كه آگاه به آن نيست به آنجا بخواند و به استناد آن، جنايتي به وي وارد گردد.تبصره 1- هرگاه شخص آسيب‌ديده بدون اذن مالك يا با اذني كه قبل از انجام اعمال مذكور از مالك گرفته، وارد شود و صاحب ملك از ورود او اطلاع نداشته باشد، مالك ضامن نيست مگر اينكه صدمه يا تلف به علت اغواء، سهل‌انگاري در اطلاع دادن و مانند آن مستند به مالك باشد.» با توجه به اینکه قانون صراحتی در مورد اشاره گذاری چاه نداشته و ذکر نکرده که نپوشاندن چاه سهل انگاری است ممکن است دادگاه تجدید نظر رای دادگاه را نقض کند. اگر باغ هنوز مشاع است و به صورت رسمی تقسیم نشده است، بهترین کار تنظیم استشهادیه مبنی بر اینکه باغ تقسیم شده و برادر شما ارتباطی با افرادی که وارد باغ شده اند نداشته است. همچنین برادر شما باید در دادگاه تجدید نظر تاکید کند که اذنی برای ورود به باغ نداده است و اگر شریک این کار را کرده مسئولیت با خودش است. با توجه به پرونده به نظر می رسد شریک هم محکوم به پرداخت دیه شده است. اگر اینگونه باشد می توان استدلال کرد که اگر شریک محکوم شده پس به این معنی است ایشان اذن ورود به باغ را داده است.موفق باشید!

{[ breaking.title ]}

{[ breaking.title ]}