سلام!   من به همراه دو نفر دیگر یک شرکت عمرانی داشتم. پس از چند سال فعالیت اختلاف پیدا کردیم و از هم جدا شدیم. یک سری از تجهیزات شرکت در انباری که من داشتم گذاشته بودیم. بعد از اینکه جدا شدیم دیگر این تجهیزات ماند در انباری من . شریکها هم چیزی نگفتند فقط بعضی وقتها می گفتند تکلیف اینها را روشن کنیم. خلاصه بعد از دوسال من اینها را فروختم . بعدا از طریق یک آشنا متوجه شدم که اینها به جرم خیانت در امانت از من شکایت کرده اند و آدرس قبلی شرکت را به عنوان اقامتگاه دادند. من زیاد پیگیر نشدم تا اینکه چند وقت پیش فهمیدم دادگاه من را به خیانت در امانت به شش ماه زندان محکوم کرده است. حالا سوالم این است چطور ممکن است بدون حضور من دادگاه بنده را محکوم کند؟  چه کار می توانم بکنم؟

 

سلام! با توجه به اینکه آدرس شرکت اقامتگاه شما محسوب می شود و احتمالا شما به صورت رسمی شرکت را منحل نکرده اید تمام اوراق قضایی به این آدرس ابلاغ شده است بنابراین دادگاه قطعا به صورت غیابی حکم صادر کرده است. بر اساس ماده 406 قانون آیین دادرسی کیفری دادگاه در جرایمی که جنبه حق اللهی ندارند می تواند حکم غیابی صادر کند در صورتی که متهم یا وکیل او در دادگاه حاضر نشده و یا لایحه دفاعیه نفرستاده باشند. به هر حال شما حق واخواهی دارید. به دادگاهی که رای را صادر کرده بروید و تقاضای ابلاغ حکم را کنید. سپس 20 روز فرصت واخواهی خواهید داشت. واخواهی یعنی بررسی مجدد پرونده در همان شعبه ای که رای را صادر کرده است. همچنین اگر واخواهی نکنید یا اینکه بعد از واخواهی حکم به ضررتان صادر شود حق تجدید نظرخواهی خواهید داشت. موفق باشید!

{[ breaking.title ]}

{[ breaking.title ]}