با سلام. من سه سال پیش از کشور خارج شدم. به هنگام خروج به دامادمان برای فروش آپارتمانم و مسائل دیگر وکالت دادم. ایشان هم خانه را به فروش گذاشت اما مشتری پیدا نشد تا اینکه پدر من چند وقت پیش فوت کرد و من به ایران برگشتم. در این میان من خانه را زیر قیمت به یکی از آشنایان فروختم و دوباه به خارج آمدم. ناگفته نماند که من با دامادمان مدتی شریک بودیم که بعدها اختلاف حساب پیدا کردیم که من تمام حساب و کتابها را انجام دادم و حتی بیشتر از حقش را قبل از خروج دادم. اما دامادمان قصد داشت که خانه را بفروشد و پولش را برای خودش نگه دارد که من از طریق خواهرم این را فهمیدم. به هر حال الان دامادمان یک وکالتنامه از من دارد آن هم وکالت بلاعزل. حالا می خواستم بپرسم که آیا با این وکالتنامه می تواند کاری بکند؟ آیا می تواند سوء استفاده ای کند؟

 

سلام! خدمتتان عرض شود که موکل خود می تواند موضوع وکالت را انجام بدهد. پس از انجام آن وکالت منحل می شود. بر اساس ماده 683 قانون مدنی: « هرگاه متعلق وكالت ازبين برود يا موكل عملي را كه مورد وكالت است خود انجام دهد يا بطوركلي عملي كه منافي با وكالت وكيل باشد بجا آورده مثل اينكه مالي راكه براي فروش آن وكالت داده بود خود بفروشد وكالت منفسخ مي شود.»  بنابراین وکالتی که شما بابت فروش خانه دادید خود به خود فسخ شده است اما بهتر است با ارسال اظهارنامه ای به دامادتان اعلام کنید که خانه را  خودتان فروخته اید و وکالت منفسخ شده است. اگر در وکالتنامه موارد دیگری وجود داشته باشد، این موارد هنوز به قوت خود باقی است. اینکه ایشان می تواند سوء استفاده کند یا نه بستگی به مواردی است که شما وکالت داده اید. مقلا اگر در حساب بانکی تان مبلغی وجود دارد و شما وکالت در برداشت و واریز داده اید، ایشان می تواند پولهای شما را از بانک برداشت کند. موفق باشید!

{[ breaking.title ]}

{[ breaking.title ]}