سلام. من چند روز پیش یک چیز عجیبی از یکی از دوستانم شنیدم که باور نکردم اما بعد آمدم در خانه از اینترنت جستجو کردم و چند مطالب در مورد آن یافتم. دوستم گفت که چند سال پیش در یک پرونده که دو نفر متهم به قتل وجود داشته است، قاضی قرعه کشی کرده و به قید قرعه قاتل را مشخص کرده است. آیا چنین چیزی درست است؟ آیا در قانون قرعه کشی برای تعیین قاتل وجود دارد؟ ممنون می شوم اگر جواب بدهید.

 

سلام! خدمتتان عرض شود که این موضوع در قانون قبلی مجازات اسلامی وجود داشت. بر اساس ماده 315 قانون سابق: «اگر دو نفر متهم به قتل باشند و هر کدام ادعا کند که دیگری کشته است و علم اجمالی بر وقوع قتل توسط یکی از آن دو نفر باشد و حجت شرعی بر قاتل بودن یکی اقامه نشود و نوبت به دیه برسد با قید قرعه دیه از یکی از آن دو نفر گرفته می شود.» یعنی در شرایطی که دو نفر متهم باشند و هرکدام قتل را برگردن دیگری بیاندازد و ضمنا به دلایلی از جمله گذشت اولیا دم و غیره قصاص منتفی شده و مساله دیه مطرح شود، قاضی باید بین دو نفر قرعه کشی کرده و قاتلی که باید دیه را پرداخت کند را مشخص کند. این مساله صرفا در مورد مسئول پرداخت دیه بود و شامل قصاص نمی شد. یعنی قصاص کردن بر اساس قرعه کشی امکان نداشت. مواردی هم در مورد اجرای این ماده در دادگاههای ایران گزارش شده است. این ماده مخالفان بسیاری داشت تا اینکه در قانون جدید مجازات اسلامی مصوب سال 92 حذف شد. به عبارتی هم اکنون چنین مساله ای وجود ندارد. موفق باشید!

{[ breaking.title ]}

{[ breaking.title ]}