سلام! دو ماه پیش به یک آقایی خانه ام را فروختم که ایشان قسمتی از پول را نقد پرداخت و مبلغ 40 میلیون تومان را نیز چک هشت ماهه داد. هفته پیش متوجه شدم که ایشان فوت کرده اند. دورادور ایشان را می شناختم. خیلی آدم محترم و خوش حسابی بود. اما یک پسری دارد که به بدحسابی معروف است. الان من نگران هستم که چکم پرداخت نشود. سوال من این است حالا که صادرکننده چک فوت کرده است، تکلیف چک و طلب من چه می شود؟

 

سلام!
اولا لازم است بدانید که طبق ماده 231 «قانون امور حسبی»، دین وعده دار افراد بعد از فوت آن ها به روز و حال می شود؛ یعنی لازم نیست شما برای دریافت وجه چک منتظر رسیدن موعد آن بشوید. شما می توانید هم اکنون به بانک رفته و با استناد به فوت خریدار، چک خود را وصول کنید. البته از آن جا که بر دارایی های متوفی مالیات بر ارث تعلق می گیرد، شاید بانک پرداخت وجه چک را منوط به انجام تشریفات قانونی و صدور برگه انحصار وراثت کند. این مربوط به رویه بانک ها است. بنابراین، بهتر است از شعبه مربوطه سوال کنید.
در مورد سوال دیگرتان، عرض شود که پس از فوت یک شخص، ابتدا دیون فرد از ماترک وی پرداخت و سپس باقی مانده بین وراث تقسیم می شود؛ یعنی قبل از پرداخت دیون متوفی، امکان تقسیم ترکه وجود ندارد. شما در اسرع وقت به بانک بروید و در مورد این که در حساب ایشان پول وجود دارد یا نه سوال کنید. اگر وجود داشته باشد، هیچ مشکلی نخواهید داشت. اما اگر در حساب ایشان وجه کافی نباشد، باید طلب خود را از اموال باقی مانده متوفی مطالبه کنید.
موفق باشید!

{[ breaking.title ]}

{[ breaking.title ]}