سلام!
 من دو سال پیش از شوهرم جدا شدم. دلیلش هم رفتارهای بد شوهرم بود. هر روز جنگ و دعوا داشتیم. خانواده ایشان خیلی من را اذیت کرده و مرتبا در زندگی من دخالت می کردند. طوری شده بود که حتی شوهرم از رابطه من با خانواده ام ناراحت می شد. خانواده اش خیلی سنتی بودند و تفاوت فرهنگی خیلی زیادی داشتیم. خلاصه مهریه ام را بخشیدم و توانستم طلاق بگیرم. یک پسر پنج ساله دارم که دادگاه حضانتش را به من داد. حالا دوباره قصد ازدواج دارم. با فردی که قرار است ازدواج کنم، قول و قرارهایی گذاشته ایم. ایشان مشکلی با زندگی پسرم با ما ندارد و مطمئن هستم اصلا مشکلی پیش نمی آید. فقط چند روز پیش که پدر پسرم موضوع را شنیده بود، زنگ زد و گفت بچه را از تو می گیرم. من کمی در اینترنت جست وجو کردم، بعضی جاها نوشته بودند که در صورت ازدواج، حضانت مادر از بین می رود. می خواستم ببینم این حرف درست است و ماده قانونی آن چیست؟ اگر این حرف درست است، می خواهم بدانم اگر ازدواج موقت انجام شود چه، بازهم حضانت از بین می رود؟

 

سلام خانم محترم!
 بله این درست است. بر اساس ماده 1170 قانون مدنی، اگر مادردر مدتی كه حضانت طفل با او است، مبتلا به جنون شود يا به ديگری شوهر كند، حق حضانت با پدر خواهد بود. بنابراین، اگر ازدواج کنید، همسر سابق شما می تواند از دادگاه تقاضای سلب حضانت کند. در ازدواج موقت نیز همین طور است؛ یعنی در صورتی که ازدواج موقت کنید، باز حق حضانت‎ شما از بین می رود. البته اگر به هنگام طلاق توافق کرده باشید که در هر حال حضانت با شما است و یا هم اکنون همسر سابق‎تان رضایت دهد، مشکلی ایجاد نخواهد شد و حضانت هم چنان با شما خواهد بود.
موفق باشید!

{[ breaking.title ]}

{[ breaking.title ]}