سلام و خسته نباشید؛
 در خبرها خوانده ام که جسد یک خانم بهایی که به تازگی فوت کرده، از قبر بیرون کشیده و در بیابانی رها کرده اند. قبلا هم خیلی اتفاق افتاده است که گورستان های بهاییان را خراب کرده اند. بنده خودم از بهاییان هستم و این مساله همه ما را ناراحت کرده است. می خواستم بدانم آیا از لحاظ قانونی چنین اقداماتی جرم نیست؟ آیا مسوولان موظف نیستند که پی گیری کنند؟

 

با سلام!
نبش قبر به جز در مواردی که با دستور قضایی باشد، جرم است. تمامی مواردی که تاکنون در مورد بهاییان اتفاق افتاده است، از جمله مورد اخیر نبش قبر، همه غیر قانونی بوده اند. نبش قبر در «قانون مجازات اسلامی» ایران جرم انگاری شده است. در ماده ۶۳۴ این قانون آمده است: «هرکس بدون مجوز مشروع نبش قبر نماید، به مجازات حبس از سه ماه و یک روز تا یک سال محکوم می شود و هر گاه جرم دیگری نیز‌ با نبش قبر مرتکب شده باشد، به مجازات آن جرم هم محکوم خواهد شد.»

گفتنی است که این جرم از جرایم دارای جنبه عمومی است و دادستان به محض اطلاع، موظف به پی گیری و شناسایی افراد خاطی می شود. با توجه به این که این گونه موارد خبررسانی می شوند و مدارک مشهودی هم در مورد آن ها وجود دارد، لازم است مسوولان قضایی برای محاکمه و مجازات افرادی که اقدام به این کار کرده اند، اقدام کنند. با این وجود، بهتر است تعدادی با تنظیم گزارشی، کتبا اعلام جرم و از دادستان تقاضای پی گیری کنند.
موفق باشید.

{[ breaking.title ]}

{[ breaking.title ]}