سلام. یک فیلمی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که نشان می دهد فردی کارتن خوابها را آتش می زند و از آنها فیلم می گیرد و به همراه دوستانش می خندند. این طور ویدئوها خیلی زیاد شده حتی بعضی ها حیوانی را شکنجه کرده و فیلمش را منتشر می کنند. سوال من این است که آیا در قوانین ایران پخش چنین ویدئوهایی جرم نیست؟

 

با سلام! قوانین ایران در مورد پخش اعمال خشونت آمیز مقررات خاصی را پیش بینی نکرده اند. در ماده ۱۵ قانون جرایم رایانه ای آمده است که اگر شخصی مردم را از طریق فضای مجازی به خشونت تحریم یا ترغیب کند مجازات حبس و یا جزای نقدی دارد. در این ماده مساله تحریک و ترغیب مهم است. یعنی اگر احراز نشود که فرد عده ای را تحریک به خشونت کرده است شامل ماده نخواهد بود. از طرف دیگر در ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی تظاهر به عمل حرام جرم است. طبعا آتش زدن یک انسان حرام بوده و عمل این فرد شامل ماده ۶۳۸ خواهد بود. همچنین اگر آسیبی به کارتن خواب وارد آمده باشد امکان پیگیری کیفری وجود خواهد داشت. یعنی مرتکب به دیه و اگر آسیب جدی بود به زندان محکوم خواهد شد. به طور کلی قوانین ایران در برخورد با چنین مواردی بسیار ناقص می باشند. موفق باشید!

{[ breaking.title ]}

{[ breaking.title ]}