close button
آیا می‌خواهید به نسخه سبک ایران‌وایر بروید؟
به نظر می‌رسد برای بارگذاری محتوای این صفحه مشکل دارید. برای رفع آن به نسخه سبک ایران‌وایر بروید.
تغییر سایت‌ها
بلاگ

آیا فرد پناهنده در صورت استرداد به ایران مجازات می شود؟

۲۲ فروردین ۱۴۰۱
خواندن در ۱ دقیقه
آیا فرد پناهنده در صورت استرداد به ایران مجازات می شود؟

با سلام،

 پسر من به صورت قانونی به ترکیه رفت و از آنجا خواست تا قاچاقی به اروپا برود اما در یونان دستگیر شد و به ترکیه بازگردانده شد. الان در کمپ است و می خواهند به ایران تحویلش بدهند. سوال من این است که اگر به ایران تحویل بدهند آیا در اینجا برای پسرم پرونده باز می شود و مجازات خواهد شد یا نه؟

 

سلام،

 در ماده ۷ قانون مجازات اسلامی آمده است که «هریک از اتباع ایران در خارج از کشور مرتکب جرمی شود، در صورتی که در ایران یافت و یا به ایران اعاده گردد، طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران محاکمه و مجازات می شود مشروط بر اینکه: الف- رفتار ارتکابی به موجب قانون جمهوری اسلامی ایران جرم باشد. ب- در صورتی که جرم ارتکابی از جرائم موجب تعزیر باشد، متهم در محل وقوع جرم محاکمه و تبرئه نشده یا در صورت محکومیت، مجازات کلاً یا بعضاً درباره او اجراء نشده باشد. پ- طبق قوانین ایران موجبی برای منع یا موقوفی تعقیب یا موقوفی اجرای مجازات یا سقوط آن نباشد.» با این ماده امکان اینکه برای پسر شما پرونده ای مطرح شود وجود دارد اما در عمل ایران چنین کاری را نمی کند. یعنی چون از ایران به صورت قانونی خارج شده است اثبات اینکه ایشان از ترکیه به صورت قاچاقی خارج شده است نیازمند انجام اقداماتی مابین دو کشور است که معمولا این کار انجام نمی شود. بنابراین در صورت اعاده پسرتان به ایران به نظر نمی رسد مشکل خاصی به وجود آید.

موفق باشید.

ثبت نظر

اخبار

پرونده‌سازی تازه برای محمود بهشتی، فعال صنفی معلمان

۲۲ فروردین ۱۴۰۱
پرونده‌سازی تازه برای محمود بهشتی، فعال صنفی معلمان