با سلام؛ از کارشناس شما سوالی داشتم. یک همسایه داریم که تقریبا ۱۰ سال است با هم رفت و آمد می‌کنیم و خانم همسایه با مادر من دوست صمیمی و مثل خواهر است. شوهر این خانم آدم بسیار خشن و بد دهنی است و با خانمش مشکلات زیادی دارد. چند وقت پیش سر یک مساله با هم درگیر شدند و خانم از ترسش به خانه ما آمد. پشت سر او، شوهرش آمد اما پدر و مادرم در را باز نکردند. او که عصبانی بود، با یک پُتک قفل در را شکست و وارد خانه ما شد. البته با جمع شدن همسایه‌ها، نتوانست آسیبی به همسرش برساند. می‌خواهم بپرسم آیا می‌توانیم از او به دلیل این که به زور وارد خانه ما شده است، شکایت کنیم؟ واقعیت این است که هدفم گرفتن انتقام همسرش است که این قدر اذیتش می‌کند. ممنون می‌شوم اگر راهنمایی کنید.

 

با سلام؛
خدمت شما عرض شود که در ماده ۶۹۴ «قانون مجازات اسلامی» آمده است: «هر کس در منزل یا مسکن دیگری به عنف یا تهدید وارد شود، به مجازات از شش ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد و در صورتی‌ که مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آن‌ها حامل سلاح باشد، به حبس از یک تا شش سال محکوم می‌شوند.»
با توجه به این ماده، امکان شکایت کیفری به اتهام ورود عنف به منزل وجود دارد اما دقت کنید که صاحب یا متصرف ملک حق شکایت خواهد داشت؛ یعنی اگر خانه به نام پدرتان باشد یا متصرفش ایشان باشند، حق شکایت دارند، نه شما به عنوان فرزندشان.
موفق باشید.

{[ breaking.title ]}

{[ breaking.title ]}