با تشکر از اطلاعات مفیدی که در وبسایتون منتشر می کنین. یک سوال حقوقی داشتم . مدتی است که ساکن فرانسه هستم و همسرم فرانسوی هستن. خیلی تمایل داریم برای شرکت در مراسم عروسی برادرم به ایران سفر کنیم. منتها به دلیل اینکه ازدواج ما در ایران ثبت نشده، خیلی نگران هستم که در صورت سفر به ایران به همراه همسرم که مسلمان نیستن، برای ما مشکلی پیش بیاید. از نظر قانونی چه مجازاتی برای ازدواج زن ایرانی مسمان با مرد خارجی غیرمسلمان وجود دارد؟ چه مشکلات قانونی و یا حتی مجازاتی برای من و یا همسرم در صورت سفر به ایران پیش خواهد آمد؟ ضمنا آیا امکان ثبت ازدواج من در کنسولگری ایران وجود دارد؟

 

پاسخ: سلام. مطابق ماده 51 قانون حمایت خانواده مرد خارجی در صورت ازدواج با زن ایرانی بدون رعایت تشریفات قانونی، به حبس تعزیری درجه پنج یعنی  2 تا 5 سال حبس محکوم می شود. این مجازات فقط برای مرد است و زن هیچ مجازاتی نخواهد داشت و هیچ مشکلی برایش پیش نخواهد آمد. توجه کنید که امکان اثبات ازدواج شما با مرد خارجی بسیار سخت است. یعنی زمانی که شما به ایران وارد می شوید در مورد ازدواجتان سوالی نمی شود و شما هم مجبور نیستید که بگویید با مرد خارجی ازدواج کرده اید. به هر حال مجازات برای مرد خارجی در صورت اثبات وجود دارد اما در عمل کمی دشوار است. در مورد سوال دیگرتان عرض شود که ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان به هیچ وجه قابل ثبت نمی باشد!  موفق باشید!

{[ breaking.title ]}

{[ breaking.title ]}